Εσωτερικός κανονισμός
Κ Δ Τ Τ Π Π Σ
Καμία εκδήλωση

12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας 2023

Το Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας πραγματοποιείται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης. Είναι μια εκπαιδευτική εκδήλωση η οποία δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να δημιουργήσουν και να παρουσιάσουν ψηφιακά έργα που αναπτύσσουν στο σχολείο τους. Είναι ανοικτό στην κοινωνία και δίνει την ευκαιρία σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και επισκέπτες να λάβουν μέρος σε πρωτότυπες εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες με αντικείμενο την Πληροφορική και την Ψηφιακή Τεχνολογία.

Οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας σε συνεργασία με τους μαθητές της Ε’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Λυκόβρυσης και του 2ου Δημοτικού Σχολείου Λυκόβρυσης δημιούργησαν ένα Ψηφιακό Παιχνίδι με τίτλο ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ, με το οποίο λάβαμε μέρος στον 3ο ΔΙΕΘΝΗ ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟΥ ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΑΦΗΓΗΜΑΤΙΚΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ «ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙ»ο οποίος διοργανώθηκε από τη Γενική Γραμματεία Ψηφιακής Διακυβέρνησης και Απλούστευσης Διαδικασιών του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης, το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων και Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ) και την Ένωση Μηχανικών Πληροφορικής και Επικοινωνιών.

Το έργο αυτό παρουσιάσαμε στο 12ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στις 4 Μαΐου 2023.

Το ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ αποτελείται από 8 αποστολές – σταθμούς στην ιστορία, οι οποίες έχουν υλοποιηθεί στο περιβάλλον προγραμματισμού Scratch. Τα 8 ξεχωριστά προγράμματα έχουν ενσωματωθεί με διαδραστικό τρόπο στο εργαλείο genially. Οι μαθησιακοί και διδακτικοί στόχοι που εξυπηρετεί είναι άμεσα η εξάσκηση στην πληκτρολόγηση και έμμεσα η απόκτηση βασικών γνώσεων για σημαντικά σημεία της ιστορίας.

Η σκακιστική άσκηση της ημέρας

Χρήσιμα έγγραφα

Χρήσιμα έντυπα

Αίτηση εγγραφής στην Α' Δημοτικού, Αίτηση για το Ολοήμερο Πρόγραμμα, Ατομικό Δελτίο Υγείας, Υπεύθυνη Δήλωση, Απλή αίτηση